Dell zbulon ekranin $5,000 8K UHD 32-inç

Tek konferenca e CES 2017 në Las Vegas, Dell prezantoj disa produkte të ndryshme, ku ndër to edhe monitorin impresionues 32 inç 8K Ultra HD. Ultrasharp 32 do të kushtojë $5000 kur të jetë në dispozicion me 23 Mars.

Ky panel i ri 8K ofron 33.2 milion piksela në një ekran 32 inç, me një dendësi mesatare pixelash 275 ppi dhe rezolucion 7680×4320. Paneli ka një vlerë rifreskimi 60Hz dhe mbulon 100 % spektrat e ngjyrave Adobe RGB, SRGB dhe Rec709.

Sipas Dell ky monitor është për krijuesit e përmbajtjeve të cilët kanë $5000 për të shpenzuar në një monitor. Dell imagjinon që monitori të përdoret “në fushën e reklamimit ku në thellësi zmadhimi i imazheve është kritike, si në rastin e editimit të një foto apo video, në kërkimet e ilaçeve dhe sëmundjeve, dhe në explorimin e naftës dhe gazit.”