Galaxy S8 dhe Galaxy S8+: Karakteristikat e plota

I kemi parë të shfaqen shpesh këto dy muajt e fundit, deri në pikën ku karakteristikat e Galaxy S8 dhe Galaxy S8+ nuk ishin më një mister për të gjithë që ndjekin ciklin e lajmeve në lidhje me teknologjinë. Por tani, ata më në fund janë zyrtarizuar.

Galaxy S8 dhe Galaxy S8+ janë gati identik, përveç dallimeve të dukshme të diktuara nga madhësia e tyre. Por përveç madhësisë së ekranit dhe kapacitetit të baterisë, çdo gjë tjetër mbetet e njëjtë, kur është fjala për karakteristikat harduerike dhe softuerike. Më poshtë është gjithçka çfarë ju duhet të dini:

Galaxy S8

 • Madhësia: 148.9 x 68.1 x 8mm
 • Pesha: 152g
 • Ekrani: 5.8-inch Infinity Super AMOLED i lakuar me rezolucion 2960 x 1440 (571 PPI)
 • Proçesori: Qualcomm Snapdragon 835 ose Exynos 8895 8895, në varësi të tregut
 • RAM: 4GB ose 6GB në Kinë
 • Hapësirë: 64GB UFS 2.1 ose 128GB UFS 2.1 në Kinë
 • Mbështetje përmicroSD deri në 256GB
 • Kamera mbrapa: 12-megapixel F/1.7 me autofokus dhe stabilizim të imazhit optik, Lançim i shpejtë dhe Bixby (asistenti dixhital)
 • Kamera mbrapa: 8-megapixel F/1.7 me autofokus, Lançim i shpejtë dhe Bixby (asistenti dixhital)
 • Skanim të Irisit të syrit
 • Sensor shenjash gishtash
 • Sensor për rrahjet e zemrës
 • Certifikim IP68, rezistent ndaj ujit dhe pluhurit
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac me mbështetje të dyfishtë bandash
 • GPS, Glonass
 • USB Type-C
 • Portl kufjesh 3.5mm
 • Bateria: 3,000 mAh me karikim të shpejtë dhe karikim wireless
 • OS: Android 7.0 Nougat me në krye Samsung UX

Galaxy S8+

 • Madhësia: 159.5 x 73.1 x 8.1mm
 • Pesha: 173g
 • Ekrani: 6.2-inch Infinity Super AMOLED i lakuar me rezolucion 2960 x 1440 (529 PPI)
 • Proçesori: Qualcomm Snapdragon 835 ose Exynos 8895 8895, në varësi të tregut
 • RAM: 4GB ose 6GB në Kinë
 • Hapësirë: 64GB UFS 2.1 ose 128GB UFS 2.1 në Kinë
 • Mbështetje përmicroSD deri në 256GB
 • Kamera mbrapa: 12-megapixel F/1.7 me autofokus dhe stabilizim të imazhit optik, Lançim i shpejtë dhe Bixby (asistenti dixhital)
 • Kamera mbrapa: 8-megapixel F/1.7 me autofokus, Lançim i shpejtë dhe Bixby (asistenti dixhital)
 • Skanim të Irisit të syrit
 • Sensor shenjash gishtash
 • Sensor për rrahjet e zemrës
 • Certifikim IP68, rezistent ndaj ujit dhe pluhurit
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac me mbështetje të dyfishtë bandash
 • GPS, Glonass
 • USB Type-C
 • Portl kufjesh 3.5mm
 • Bateria: 3,500 mAh me karikim të shpejtë dhe karikim wireless
 • OS: Android 7.0 Nougat me në krye Samsung UX