Zyrtarizohet Xiaomi Mi 5 me Marshmallow dhe SD 820

Xiaomi ka arritur të shesë 70 milionë smartfonë vitin e kaluar, që do të thotë se kompania nuk arriti të përmbushë pritjet e tyre të shitjeve prej 80 milion. Por gjërat mund të kishin qenë ndryshe, nëse ata do kishin lançuar Mi 5, flagship-in e ri. Xiaomi prezantoi fabletët Mi Note dhe Mi Note Pro në Janar 2015, dhe që atëherë, ata kanë prezantuar një numër pajisjesh, por jo flagship-in Mi 5. Kompania vendosi të presë ardhjen e Snapdragon 820 para se të prezantonin pajisjen, dhe e kanë bërë të ditur disa javë më parë se eventi do të mbahet më 24 Shkurt në Pekin dhe në Barcelonë gjatë Kongresit Botëror Mobile (KBM). E pra, dita ka ardhur, dhe Xiaomi ka prezantuar më në fund flagship-in e tyre të ri.

Xiaomi Mi 5 ka një trup të përbërë nga qelqi/qeramike 3D (në varësi të variantit), dhe vjen me një buton fizik “Home” poshtë ekranit, që do të thotë se shumë rrjedhje që keni parë këtu në gjbiteam.com kanë qenë të vërteta. Xiaomi Mi 5 sjell një ekran 1080p 5.15 inç (1920 x 1080) ‘Sunlight “, së bashku me 3GB/4GB LPDDR4 RAM dhe 32GB/64GB/128GB memorie të brendshme të zgjerueshme. Modeli me memorie të brendshme 128GB + 4GB RAM është varianti i limituar prej qeramike (dhe është quajtur Mi 5 Pro). Pajisja fuqizohet nga një proçesor Snapdragon 820 64-bit quad-core, së bashku me një GPU Adreno 530. Në anën e pasme të Mi 5 ju do të vini re një kamer 16-megapiksel, OIS, dhe një blic LED, ndërkohë që përpara ka një tjetër kamera në dizpozicion 4 megapixel. Butoni “Home” i lartpërmendur luan edhe rolin e një skaneri gjurmësh gishtash. Pajisja vjen me Android 6.0 Marshmallow të para-instaluar së bashku me Xiaomi MIUI 7 OS mbi të. Ka një bateri të palëvizshme 3000mAh, lidhje 4G VoLTE, NFC, si dhe dy vende për kartë SIM. Xiaomi Mi 5 ka përmasa 144,55 x 69.2 x 7.25mm dhe peshon 129 gram.

Pajisja më në fund është këtu dhe ofron karakteristika vërtetë të fuqishme, si dhe ndërtim premium, por a do të jetë mjaftueshëm ndikues për konsumatorët që këta të fundit t’a blejnë? Këtë do e marrim vesh në muajt në vazhdim, kur të shohim shitjet e këtij smartfoni. Deri atëherë, mbani mend se Xiaomi Mi 5 do të jetë në dispozicion në ngjyrat: zi, bardhë, ari dhe rozë.