Gjithçka që Apple lançoi në eventin e sotëm të iPhone

Drejtori i Përgjithshëm i Apple, Tim Cook, hapi sot eventin e Apple për iPhone me një nderim prekës për ish-CEO-n Steve Jobs. Mbi të gjitha, salla ishte në qendër të një teatri të ri që mban emrin e Jobs.

Apple Watch

Apple Watch, sipas Cook, është rritur me 50% gjatë vitit të kaluar. Tani është ora numër një në botë, duke tejkaluar kështu edhe shtyllat e industrisë, si Rolex.

Si pjesë e studimit të Apple Heart, Apple ka tre përditësime që kanë të bëjnë me monitorimin e zemrës në të gjitha Seritë e 3 Watches. E para është një përditësim për aplikacionin e normës së zemrës, dhe tani mund të shihni në rrahjet (pulsin) e zemrës tuaj. Një tipar i dytë i ri njofton ata që nuk duken aktiv, por kanë një shkallë të lartë të zemrës. Dhe së fundi, Watch Series 3 gjithashtu ndjek ritmin e zemrës, një mjet që mund të sigurojë zbulimin e hershëm të aritmisë – veçanërisht fibrilacioni atrial, i cili është shkak kryesor i goditjes.

Ndoshta njoftimi më i madh, është se Apple Watch ka një celular në ndërtimin e tij. Ky është një zhvillim shumë i pritur dhe nuk ishte diçka që e prisnim ta shihnim këtë vit. Më mirë akoma, nuk kërkon një numër të dytë telefoni, siç ndodh rëndom me modelet e Android.

Një tjetër zhvillim i ri është Siri, i cili tani mund të flasë në Apple Watch.

Gjithashtu mund të kryeni thirrje telefonike direkt nga Apple Watch, pa patur nevojën e iPhone.

Dhe me të gjitha këto karakteristika të reja, Seria 3 Watches është ka të njëjtën madhësi si paraardhësi i tyre.

Gjithashtu do të marrim grupe të reja dhe ngjyra të reja ekskluzive.

Informacioni i çmimeve është si vijon, 249 $ për Serinë 1, 329 $ për Serinë 2 dhe 399 për Serinë 3. Ju mund të porosisni tuajin më 15 shtator…

Apple TV 4K

Kutia më e re e transmetimit të Apple përmban disa përmirësime të dizajnuara për të optimizuar performancën për përmbajtjen HDR 4K. Ajo fillon me një chip Fusion A10X, i njëjti që fuqizon iPad Pro. Prej aty do të shihni performancën 2x CPU, performancën GPU 4x dhe një version të ri të tvOS.

Deri tani, 4K me HDR është në dispozicion në iTunes nga 20th Century Fox, Lionsgate, Paramount, dhe më shumë. Dhe për momentin, filmat 4K do të kenë të njëjtat çmime si HD. Nëse keni blerë një film HD kohët e fundit, Apple do të përmirësojë blerjen tuaj në versionin 4K, falas.

Sportet Live, integrimi më i ngushtë me Fotot dhe HomeKit, dhe mijëra lojëra dhe aplikacione në Dyqanin e App Store e përmirësojnë përvojën tuaj.

32GB Apple TV 4K do t’ju kthejë $ 179, $ 199 për 64GB.

Apple prezanton Apple Watch Series 3 me lidhje LTE

iPhone 8 and 8 Plus

iPhone është padyshim ajo për të cilën kemi ardhur. iPhone 8 do të ketë tre opsione ngjyrash: ​​gri, argjend dhe ar. Secili nga këto do të marrë një shtresë më të thellë forcuese prej 50% për rezistencën e papastërtisë dhe ujit.

Fuqizuesi i iPhone-it më të ri të Apple është çipi A11 Bionic, një procesor 6-core me performancë 64-bit. Ai gjithashtu ka një GPU 3-core që është për të përfituar përmirësimin e Metal 2 në macOS High Sierra për lojërat më të mira, veçanërisht lojërat në 3D dhe VR.

Për shumicën prej nesh, kamera e smartphone ka qenë një përmirësim i jetës sonë të përditshme që vetëm duket se përmirësohet me çdo lançim të ri. Anija e re e Apple nuk ka asnjë rënie në këtë departament. Një sensor i ri 12 megapiksel me filtra të avancuar të ngjyrave që sigurojnë mbushje më të mirë të ngjyrave dhe piksele më të thella me një gamë më dinamike të ngjyrës.

Një suitë e mjeteve të reja të softuerit përmirëson Modalitetin e Portreteve duke shtuar efekte ndriçimi si studio ose drita natyrale.

Video gjithashtu merr një përmirësim, tani ju lejon të xhironi në 4K në 240fps.

Një xhiroskop i ri, akcelerometër, dhe fabrikë tuning sjellin AR në iPhone në një mënyrë të madhe. Integrimi më i rreptë me ARKit dhe një GPU e re që e bën grafikën në 60fps është një lehtësim për aftësitë e AR-së që Apple nuk i ka në modelet e parapamjes.

Disa nga këto oferta AR do të bëjnë rrugën e tyre në AppStore më vonë këtë muaj.

Ngarkimi me valë, siç do të kishim raportuar më parë, do të rritet. Të dy modelet e iPhone 8 përdorin karikimin me wireless Qi. Patëm frikë se kjo do të vijë me kushte strikte, si p.sh. një ngarkues wireless vetëm për Apple, por Apple njoftoi partneritet me krijuesit më të mëdhenj, si Mophie, që do të thotë që do të arrijmë të kursejmë një pjesë të parave të gatshme në këtë proces.

Dy iPhone të reja janë në dispozicion në versionet 128GB dhe 256GB. Primari fillon në 699$, ndërsa e fundit shkon 799$. Ju mund t’i porosisni ato këtë të premte, 15 shtator.

Apple prezanton iPhone 8 (dhe jo, jo ate fantastikun që prisnim).

iPhone X

Ashtu siç thuhej, Apple do të prezantonte edhe një celular të tretë gjatë eventit, iPhone X. Dhe siç e tha edhe Tim Cook, “ky është hapi më i madh përpara që prej iPhone-it të parë.”

Me pak fjalë, është i paparë.

Është i krijuar për të qenë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit, si dhe vjen në ngjyrat gri kozmike dhe të argjendtë.

iPhone X përbëhet gjithashtu edhe nga një ekran i ri Super Retina. Është 5,8-inç, ka një rezolucion prej 2436 x 1125 piksel, dhe një pixel-per-inch 458 — densitetin më të lartë të pikselave që një iPhone ka pasur ndonjëherë. Ekrani OLED ka kontrast të lartë, është i hollë, dhe ofron rezolucionin më të mirë që ndonjë pajisje flagship ka pasur.

Falë procesorit të ri A11 Bionic me Neural Engine, iPhone X do të jetë në gjendje të skanojë fytyrën tuaj për t’u ç’kyçur. Teknikisht, celulari do të ketë një “sistem nervor” në brendësi të tij, i cili me anë të përllogaritjeve të avancuara matematikore, do të mund ta njohë fytyrën tuaj. Si me magji.
Procesori është dual core, dhe është i aftë të bëjë rreth 600 miliard përllogaritje në sekond. Mbresëlënëse, apo jo?

Sa për kamerën, iPhone X do të ketë dy kamera 12MP me sensorë si dhe të njëjtat karakteristika si të iPhone 8 Plus, duke përfshirë Portraight Lightning në kamerën e përparme.

Dhe nëse jeni të shqetësuar nëse të gjitha këto karakteristika do të konsumojnë shumë energji, nuk keni pse shqetësoheni. Apple pretendon se bateria e iPhone X do të zgjasë 2 orë më shumë se sa bateria e iPhone 7.

iPhone X do të vijë në 64GB dhe 256GB, si dhe do të ketë një çmim fillestar prej $999, Porositjet do të nisin prej 27 Tetorit, dhe shpërndarjet do të fillojnë më 3 Nëntor.

Apple surprizon me smartfonin futuristik “iPhone X”